Péče o kabelky

Kabelky BAGIRA jsou vyráběné s láskou a péčí a doporučuji k nim stejné zacházení. Nejsou to totiž obyčejné kabelky, ale krásné designové kousky, které si zaslouží Vaši péči. Odměnou Vám bude jejich delší doba životnosti a obdivné pohledy a pochvaly Vašeho okolí. Plsť, jakožto stěžejní materiál, jsem si vybrala proto, že krásně nechá vyniknout ručně opracované a obarvené kůži. Spolu s kůží vytváří jedinečný, designový a nadčasový celek, který je podtržen drobnými detaily. Tak jako u módní obuvi, je i u desinových kousků z plsti kladen zejména důraz na neotřelý a jedinečný design. Až na druhém místě je samotná živostnost.

Péče o plsť

Plsť je velmi specifický materiál, proto ji vždy před samotnou výrobou impregnuji a ošetřuji přípravkem proti žmolkům. Jednou ze základních vlastností plsti je její "plstění", kdy se na kabelce jejím nošením a třením o různé látky oděvů, vytvoří časem žmolky - prosím nebojte se toho, je to normální věc pro plsť typická a žmolků se krásně zbavíte pomocí odžmolkovače (ideální je ten na baterky). Plstění je vlastnost plsti, nikoliv její vada. S některmi kabáty se snese plsť výborně, s jinými o poznání hůře. Proto doporučuji toto vysledovat co možná nejdříve a podle toho se zařídit. V zimním období díky většímu množství silných svršků dochází k výraznějšímu tření. K plstění může dojít již po prvním použití. Jestli k tomu dojde a jak moc bude kabelka plstit bude záležet právě na tom, jak se materiály vzájemně snesou. Kabelce je potřeba věnovat potřebnou péči nejen tím, že vysledujete se kterými vašimi kabáty a svetry se snese nejlépe, ale také šetrným a ohleduplným zacházením. Pokud Vám kabelka začně žmolkovatět, je potřeba žmolky pravidelně odstraňovat. Nedoržováním potřebné péče může dojít k nenávratnému poškození vlastností kabelky. Odžmolkováním dochází k postupnému odebírání materiálu a tudíž k jeho postupnému ztenčování. Během užívání můžete kabelku po odžmolkování rovněž naimpregnovat, aby byl efekt trvalejší. Nedoporučuji designové kousky vystavovat dešti. Zároveň nedoporučuji kabelky nebo batůžky nadměrně přetěžovat, neboť při přílišném přetěžování může dojít k rychlejšímu plstění a eventuelně i k vytahání plsti. Kabelku je možné naimpregnovat impregnací proti vodě (která se používá na boty).

Pozor musí člověk dávat také na předměty s ostrými hranami, které vkládá do kabelky, a které by mohly třením o plsť narušit její strukturu.

Při mírném zašpinění kabelky doporučuji postupovat tzv. suchým čištěním - použijte prací prostředek určený na vlnu obsahující lanolin. Rozřeďte jej v malém množství vody o teplotě zhruba 30°C, dokud se nevytvoří pěna. Poté za pomoci houbičky jemně potírejte zašpiněný povrch. Při silnějším znečištění se svěřte do rukou odborníka.

Péče o kůži

Na údržbu kůže doporučuji používat kvalitní přípravky na kůži. Já sama při výrobě kabelek kůži ošetřuji kvalitním voskem, aby kůže krásně zvláčněla a rovněž kůži lakuji speciálním přípravkem, aby byla voděodolná a její barva vydržela co nejdéle. Při znečištění kůži otřete vlhkým hadříkem a následně očištěný povrch ošetřete voskem. Každá kůže časem zkrásní - používám změní mírně svůj odstín a také trochu změkne/zvláční, což vede k tomu, že si ji víc a víc zamilujete. Drobné kožené prvky časem rovněž také zvláční a jsou tudíž náchylnější k ohybům, proto je potřeba dávat si pozor, aby je člověk zbytečně nemačkal.